Dowóz uczniów/dzieci niepełnosprawnych z terenu Gminy Tarnów Opolski do szkół/przedszkoli/ośrodków w roku szkolnym 2017/2018
Dowóz uczniów/dzieci niepełnosprawnych z terenu Gminy Tarnów Opolski do szkół/przedszkoli/ośrodków w roku szkolnym 2017/2018
W celu uzyskania świadczenia bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu lub uzyskania zwrotu kosztów przejazdu ucznia/dziecka niepełnosprawnego, jeżeli dowożenie zapewniają rodzice/ opiekunowie prawni, należy złożyć w Urzędzie Gminy Tarnów Opolski, 46-050 Tarnów Opolski, ul. Dworcowa 6, wniosek wraz z wymaganymi załącznikami potwierdzającymi uprawnienia dziecka do dowozu (formularz dostępny
w załączeniu).
Zasady organizowania dowozu:
Dowóz dzieci niepełnosprawnych do szkół i placówek oświatowych możliwy jest 2 formach:
- Dowóz zbiorowy:
Dowóz organizowany jest przez Gminę Tarnów Opolski z miejsca zamieszkania dziecka niepełnosprawnego do szkoły/przedszkola/ośrodka wskazanego we wniosku, w sposób zapewniający udział ucznia/dziecka we wszystkich zajęciach wynikających z planu nauczania. W przypadku organizowania przez Gminę dowozu do danej szkoły/ośrodka/przedszkola dla dwu i więcej uczniów/dzieci zasadą obowiązującą jest dowiezienie całej uprawnionej grupy na zajęcia rozpoczynające się najwcześniej i powrotu do domu z uwzględnieniem zakończenia zajęć przez wszystkich dowożonych uczniów/dzieci.
Wymagane dokumenty:
- kopia aktualnego orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego z poradni psychologiczno pedagogicznej,
- potwierdzenie przyjęcia ucznia/dziecka do szkoły/przedszkola/ośrodka lub zaświadczenie o kontynuacji nauki w szkole/przedszkolu/ośrodku wydane przez szkołę/ przedszkole/ośrodek.
- Dowóz indywidualny własnym pojazdem rodzica/opiekuna prawnego lub środkami transportu zbiorowego, jeżeli dowożenie zapewniają rodzice/opiekunowie prawni.
Obowiązujące zasady w zakresie zwrotu kosztów przewozu:
Powierzenie ww. zadania następuje na wniosek rodzica/opiekuna prawnego na podstawie umowy cywilnoprawnej zawartej pomiędzy rodzicem/opiekunem prawnym a Gminą Tarnów Opolski. Umowa zawierana jest na rok szkolny.
Wymagane dokumenty:
- kopia aktualnego orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego z poradni psychologiczno-pedagogicznej,
- potwierdzenie przyjęcia ucznia/dziecka do szkoły/przedszkola/ośrodka lub zaświadczenie o kontynuacji nauki w szkole/przedszkolu/ośrodku wydane przez szkołę/ przedszkole/ośrodek,
- kopia dowodu rejestracyjnego samochodu,
- kopia polisy ubezpieczeniowej samochodu OC i NW, -kopia uprawnień do kierowania pojazdami.
Rozliczenie ww. kosztów realizowane jest zgodnie z zawartą umową cywilnoprawną.
Liczba dni obecności ucznia w danym miesiącu w szkole/ośrodku/przedszkolu musi być potwierdzona przez szkołę/ośrodek/przedszkole zaświadczeniem o liczbie dni obecności ucznia/dziecka w szkole/przedszkolu/ośrodku w danym miesiącu.
Za dni nieobecności ucznia w szkole/ośrodku/przedszkolu zwrot kosztów nie przysługuje.
Uprawnieni do przewozów są:
Z dniem 1 września 2017 r. wchodzą w życie nowe przepisy w sprawie dowozu i opieki dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami, wynikające z ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (Dz.U. z 2017 r., poz. 59). Zgodnie z art. 32 ust. 6 i art. 39 ust. 4 ww. ustawy obowiązkiem gminy jest:
(art. 32 ust. 6) 1. zapewnienie niepełnosprawnym dzieciom pięcioletnim i sześcioletnim oraz dzieciom objętym wychowaniem przedszkolnym na podstawie art. 31 ust. 2 (dot. dzieci z odroczonym obowiązkiem szkolnym) bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do najbliższego przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej, innej formy wychowania przedszkolnego lub ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego albo zwrot kosztów przejazdu dziecka i opiekuna na zasadach określonych w umowie zawartej między wójtem (burmistrzem, prezydentem miasta) a rodzicami, jeżeli dowożenie zapewniają rodzice.
(art. 39 ust. 4) ) zapewnienie uczniom niepełnosprawnym, których kształcenie i wychowanie odbywa się na podstawie art. 127, bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do najbliższej szkoły podstawowej, a uczniom z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją, z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym - także do najbliższej szkoły ponadpodstawowej, do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym uczeń kończy 21. rok życia;
2) zapewnienie dzieciom i młodzieży, o których mowa w art. 36 ust. 17, a także dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnościami sprzężonymi, z których jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność intelektualna, bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego, do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym kończą:
a) 24. rok życia - w przypadku uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, z których jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność intelektualna,
b) 25. rok życia - w przypadku uczestników zajęć rewalidacyjno-wychowawczych;
3) zwrot kosztów przejazdu ucznia, o którym mowa w pkt 1 i 2, oraz jego opiekuna do szkoły lub ośrodka, wymienionych w pkt 1 i 2, na zasadach określonych w umowie zawartej między wójtem (burmistrzem, prezydentem miasta) a rodzicami, jeżeli dowożenie i opiekę zapewniają rodzice.
Dowóz dzieci niepełnosprawnych do szkół i placówek oświatowych możliwy jest w 3 formach:
1. dowóz zorganizowany (zbiorowy)
2. zwrot kosztów dowozu
3. dowóz środkami lokalnego transportu zbiorowego
Osoba udzielająca dodatkowych informacji:
Maria Bochańska
Tel. 77 46 40 868
Wersja XML